Narty biegowe Szklarska Poręba

Nasza oferta

Sprzęt jest serwisowany, a buty dezynfekowane po każdym kliencie!

Kopalnia Sprzętu w Szklarskiej Porębie oferuje szeroką ofertę nart do wynajęcia. Z powodzeniem można znaleźć narty biegowe, dla każdego, bez względu na wiek, wzrost czy poziom zaawansowania. Warto jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas wyboru, aby dobrać możliwie jak najlepszy sprzęt. 

Jakie jest oznaczenie nart biegowych? 

Narty biegowe zwykle oznaczone są specjalnymi symbolami, które dotyczą ich przeznaczenia. Wyróżnić można:

  • S – narty sportowo – wyczynowe, 
  • A – narty sportowo – rekreacyjne, 
  • L – narty śladowo – turystyczne. 

Często można także spotkać oznaczenia pośrednie tzn. A/S oraz A/L. Ciekawą możliwością są także narty W, które posiadają wzmocnione krawędzie, wykonane z metalu. Ułatwia to poruszanie się po trudnych trasach. 

Z kolei narty oznaczone I to modele wysoce wyspecjalizowane, które są przeznaczone do tzw. ski – alpinizmu. 

Twardość nart biegowych 

Narty biegowe charakteryzują się także różnym rodzajem twardości. Można wyróżnić:

  • H – narty twarde, 
  • M – narty średniej twardości, 
  • S – narty miękkie. 

Twardość to kluczowy element, na który z pewnością trzeba zwrócić uwagę. Narty biegowe nie są całkowicie płaskie. Mają one łukowaty kształt. Na wysokości wiązań unoszą się nad ziemię. Od wagi narciarza zależy to z jaką siłą narta zostanie dociśnięta do podłoża. Ważne jest to, aby nie była ona dociskana ani za mono, ani za słabo. Narta, która będzie za bardzo obciążona, będzie stanowiła zbyt duży opór, z kolei narta za mało obciążona nie będzie łatwa do opanowania. 

Bardzo ważnym testem przy wyborze idealnego modelu nart, jest test ich twardości. Warto wziąć kartkę papieru, którą wsunie się pod część nart, która jest uniesiona ku górze. Następnie należy stanąć na obu nartach tak, aby równo rozmieścić ciężar ciała. Jeżeli uda się wyciągnąć kartkę spod narty bez żadnego problemu, można sięgnąć po twardsze narty. Idealnie jest, gdy kartkę wysuwa się z oporem. 

Warto jednak zaznaczyć, że jest to test orientacyjny, poszczególne modele nart są zaopatrzone w specjalne tabele wagowe. Ważne jest to, że narciarz z całym sprzętem jest cięższy niż w codziennym ubraniu. Do wagi należy doliczyć pełni ubiór, kijki, buty i ewentualnie plecak. 

Długość nart biegowych 

Oprócz twardości nart biegowych oczywiście nie mniejsze znaczenie ma ich długość. W tym celu przydatne mogą się okazać specjalne tabele opracowane przez producentów poszczególnych modeli. Są to dość uniwersalne kryteria, nie można zapomnieć o masie ciała. Narciarze, którzy mają dużą wagę ciała, powinni zdecydować się na dłuższe narty, a osoby o bardzo niskiej masie ciała, powinny wybrać narty krótsze. 

W przypadku nart biegowych, należy także wziąć pod uwagę technikę biegu. W stylu klasycznym narty powinny być dłuższe niż w przypadku stylu łyżwowego. Obowiązuje zasada zgodnie, z którą:

  • narty do klasyku powinny być o około 30 cm dłuższe od wzrostu narciarza, 
  • narty do stylu łyżwowego powinny być o około 20 cm dłuższe od wzrostu narciarza.

W przypadku śladowych nart, należy zastosować kryterium wyciągniętej ręki. Osoby, których masa ciała jest prawidłowa, powinny wybrać narty, które sięgają czubka palców w wyciągniętej do góry ręce. Natomiast osoby wyższe, mogą postawić na dłuższe narty. Dla kobiet jednak poleca się nieco krótsze narty, aby były one łatwiejsze w prowadzaniu. 

W razie jakichkolwiek problemów, warto poprosić o pomoc pracowników wypożyczalni nart w Szklarskiej Porębie. Specjaliści wiedzą na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać, aby dobrać idealny sprzęt. 

Warto także wspomnieć, że czasem, aby dobrać idealny sprzęt, korzysta się ze wzoru, zgodnie, z którym dodaje się połowę wagi do wzrostu narciarza. Przykładowo osoba, która ma 180 cm wzrostu i wagę 80 kg, powinna wybrać narty o długości 220 cm. 

Przed wizytą w wypożyczalni warto przyswoić sobie te zasady. Dzięki ich znajomości, narciarz będzie mógł brać aktywny udział w doborze idealnego sprzętu, co ma bardzo duże znaczenie. Warto zaznaczyć, że decydując się na wypożyczenie sprzętu z wypożyczalni, można zapoznać się z dostępnymi możliwościami i przetestować je przed zakupem swojej pary nart. 

Oferta wypożyczalni „Kopalnia sprzętu”

W wypożyczalni sprzętu narciarskiego „Kopalnia sprzętu” dostępny jest bardzo duży wybór najróżniejszych kompletów nart. Wart uwagi jest komplet dla juniorów, który jest idealnie dostosowany do potrzeb i umiejętności najmłodszych. Dostępne są także specjalne komplety dla seniorów, oraz różne rozmiary nart i butów narciarskich. 

Oferta jest bardzo szeroka i z pewnością każdy miłośnik białego szaleństwa znajdzie coś dla siebie. Wypożyczyć można także wszelkie dodatki jak np. kask czy kije. Ponadto wypożyczalnia ma pełną ofertę dotyczącą snowboardu. 

Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego „Kopalnia sprzętu” to idealne miejsce dla początkujących narciarzy, którzy dopiero chcą sprawdzić, czy białe szaleństwo to sport idealny dla nich. Sprzęt gwarantuje bezpieczeństwo i jest utrzymany w bardzo dobrym stanie. Wypożyczalnia regularnie kontroluje ich stan i przeprowadza renowacje. 

Scroll to Top