Skitury Szklarska Poręba! Co warto wiedzieć, gdzie wypożyczyć sprzęt?

Sporty zimowe – świetna zabawa w pięknym otoczeniu

Zima to czas, kiedy miłośnicy sportu mogą realizować swoją pasję na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknych, śnieżnych krajobrazów. Narciarstwo, skateboarding czy saneczkarstwo – wybór jest duży i zależy tylko od osobistych preferencji. To doskonały sposób na połączenie wysiłku fizycznego, wspaniałej zabawy i kontaktu z przyrodą.

Górskie wycieczki na nartach, czyli skitouring

Do sportów zimowych należy również stosunkowo młoda dyscyplina – skitury. Jest to idealna opcja dla fanów narciarstwa, tym razem w nieco odmienionej formie. Polega na poruszaniu się po terenach górskich na odpowiednio przystosowanych do tego celu nartach. Podejścia pod strome stoki, zjazdy czy spacery po płaskich trasach nie są problemem, ponieważ narty do skitouringu to połączenie sprzętu biegowego i zjazdowego. Ich zaletą jest nieduża waga, która ułatwia długie wycieczki, nie powodując obciążenia. Istotne jest dobranie odpowiedniego sprzętu, który będzie zapewniał jeszcze większą przyjemność z uprawiania tej dyscypliny. Narty powinny być dopasowane pod kątem wzrostu osoby, która będzie na nich jeździła. Ponadto niezbędnym elementem są tzw. foki, które odpowiadają za to, aby narty się nie cofały. Wiązania w tego typu sprzęcie służą przymocowaniu lub uwolnieniu pięty.

Buty do skitouringu to połączenie butów narciarskich z tymi do wspinaczki. Są lżejsze niż tradycyjne obuwie narciarskie, a ich specjalna podeszwa pozwala na zdobywanie górskich stoków. Kijki to kolejny element, który pomoże w pokonywaniu długich tras. To wszystko razem wpływa zarówno na komfort jazdy, jak i na zdrowie i ewentualne kontuzje osób uprawiających tę dyscyplinę.

Do wyposażenia, które przydaje się podczas wycieczek w góry, można zaliczyć również odzież termiczną oraz gogle. Zapewnią ciepło i ochronią w razie niekorzystnych warunków pogodowych. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że skitouring będzie jeszcze większą przyjemnością.

Czym jest tak właściwie skituring?

Skituring jest to sposób przemieszczania się po terenie górskim, gdzie znajdują się nie tylko odcinki płaskie, ale również bardzo strome przejścia. Skituring w naszym kraju jest stosunkowo młodą dyscypliną, gdyż swoją popularność zyskał dopiero w ostatnich 10-20 latach. Jeszcze jakiś czas temu, na próżno było szukać odpowiedniego wyposażenia do tego rodzaju aktywności. Aktualnie wiele wypożyczalni sprzętów oferuje odpowiednie do tego sportu narty skiturowe szklarska poręba. Dostępność wyposażenia skiturowego w sklepach w Polsce jest coraz lepsza. Bez problemu znajdziemy idealnie dopasowany do naszych preferencji sprzęt. Skituring polega na wędrówce po górach na nartach, które posiadają specjalne wiązania, dzięki którym nie są jedynie biegówkami, ale także nartami zjazdowymi. Ich wielofunkcyjność bardzo ułatwia wędrowanie po górach. Skituring wbrew pozorom nie jest sportem dla wyczynowców, a w niektórych krajach jest on uprawiany przez całe rodziny. Sport ten może integrować przyjaciół i rodziny, podczas wspólnych wędrówek można nie tylko podziwiać piękne, górskie widoki, ale także poddawać się dyskusjom i rozmowom. Skituring to doskonały rodzaj wypoczynku zwłaszcza dla osób uwielbiających górskie wędrówki. Na stokach Karkonoszy bardzo często spotkać można wędrujących narciarzy. Istnieje wiele ciekawych miejsc do takich wędrówek. Warto między innymi wspiąć się na nartach do schroniska pod Łabskim Szczytem albo przejść się szczytami górujących nad Szklarską Porębą Karkonoszy. Z pewnością ta dyscyplina sportu wciąga, kto raz spróbował górskich wędrówek, z pewnością będzie chciał do nich wracać. Jest to niezwykły sposób na uprawianie narciarstwa bez zgiełku i szumu, z dala od cywilizacji, napawając się jedynie zachwycającym widokiem górskiej natury. Uprawianie skituringu to ciekawy sposób na poznawanie gór, w ciszy, otoczonym jedynie bielą. Warto wiedzieć, iż powstało wiele szlaków dla narciarzy skiturowców. Za pomocą specjalnie dostosowanych nart można swobodnie wędrować zimą po górach, po czym zjechać z nich bez problemu. W Karkonoskim Parku Narodowym zostało przygotowanych 200 tabliczek do oznakowania szlaków w Karkonoszach. Bez problemu możemy poruszać się w obszarze Łabskiego Szczytu, Kopy czy Hali Szrenickiej.

Odkryj góry na nowo

Skitouring to sport, który pozwala cieszyć się urokami przyrody, zwiedzać i odkrywać nowe górskie zakątki, oraz poznawać trasy, które biegną poza wyznaczonymi szlakami i zjazdami. To także doskonała aktywność fizyczna dla osób, które lubią długie spacery – dzięki odpowiednim nartom jest to możliwe również w warunkach z pozoru niedostępnych do tego typu rozrywki. Skitouring umożliwia poznanie gór z innej strony. Grupowe wycieczki to idealna okazja do miłego spędzenia czasu w gronie przyjaciół, rodziny czy po prostu osób podzielających tę samą pasję.

Warto pamiętać, że góry to nie tylko piękne widoki i okazja do świetnej zabawy. Planując wyprawę należy wyposażyć się w mapę, a także skorzystać z wiedzy osób posiadających w tej kwestii kompetencje. Dla osób początkujących, przy pierwszych wycieczkach, niezbędne jest towarzystwo przewodnika, który pokaże jak pokonać daną trasę i pozwoli uniknąć ewentualnych, nieprzyjemnych konsekwencji.

Zadbaj o sprzęt

Na rynku dostępny jest coraz większy wybór sprzętu i akcesoriów do skitouringu. Narty, buty, kijki czy specjalistyczna odzież – wszystko można dobrać tak, aby zapewnić sobie jak największy komfort podczas górskich wycieczek.

Będąc na zimowym wyjeździe, można skorzystać z profesjonalnych wypożyczalni, gdzie doświadczona obsługa dobierze odpowiedni sprzęt i podpowie, jak go używać, żeby jak najlepiej wykorzystać możliwości jakie daje skitouring.

Polskie góry to doskonałe miejsce, aby rozpocząć swoją przygodę z tym sportem. Bieszczady, Beskidy czy Karkonosze opcji jest wiele. W górskich miejscowościach można znaleźć miejsca w których kompetentna obsługa dobierze bezpieczny sprzęt. Informacji i niezbędnej wiedzy na temat tej dyscypliny można szukać również w Internecie, pomocą służy m.in portal www.kopalniasprzetu.com.pl, który posiada również swój stacjonarny oddział w Szklarskiej Porębie.

PORADNIK

Szkółka Narciarska Szklarska Poręba

Szklarska Poręba obok Zakopanego uznawana jest za jeden z najważniejszych ośrodków sportów zimowych w naszym kraju. Każdego roku odwiedzana przez tysiące turystów posiada infrastrukturę umożliwiającą

Szklarska Poręba narty dla dzieci

Szklarska Poręba obok Zakopanego uznawana jest za jeden z najważniejszych ośrodków sportów zimowych w naszym kraju. Każdego roku odwiedzana przez tysiące turystów posiada infrastrukturę umożliwiającą

Scroll to Top