Jaki sprzęt skiturowy? Popowiadamy jaki wybrać

Jaki sprzęt skiturowy? Podpowiadamy czym kierować się przy wyborze

Skituring zyskuje w Polsce na coraz większej popularności, niewątpliwie za sprawą stale rozwijających się wypożyczalni, oraz większej ilości tras przystosowanych do tego rodzaju sportu. Sama dyscyplina, łączy w sobie najlepsze elementy narciarstwa stokowego, z możliwością podchodzenia czy podbiegania z całym osprzętem. Pierwszym pojawiającym się problemem, zwłaszcza wśród osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z zimowym sportem, jest wybór odpowiedniego sprzętu. Czym się kierować i na co zwrócić uwagę?

Dobór sprzętu skiturowego

W przypadku pierwszego kontaktu z skituringiem lub kiedy nie jesteśmy jeszcze przekonany co do samej dyscypliny, warto zdecydować się na wypożyczanie sprzętu. Unikniemy w taki sposób kosztownych zakupów, które mogłyby wylądować w kącie po jednym lub dwóch sezonach spędzonych na trasie. Nawet wśród bardziej doświadczonych fanów zimowego szaleństwa, panuje tendencja do korzystania z wypożyczalni, gdyż pracujący tam specjaliści, którzy zawsze pomogą dobrać odpowiedni ekwipunek. Warto znać jednak postawy, żeby dopasować sprzęt również pod nasze, indywidualne preferencje.

Jak dobrać narty?

Narty są pierwszym elementem wyposażenia, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Przede wszystkim ważna jest ich długość i waga. Bardzo często można natrafić na powielanie błędnego szablonu „narty sięgające do brody”, który nie jest niestety miarodajny. Narty pod względem długości dobieramy nie tylko do wzrostu, ale również uwzględniając masę ciała, naszego poziomu zaawansowania oraz stosowanej techniki skituringowej. 

Narty niewiele krótsze od wzrostu właściciela, nadają się bardzo dobrze w przypadku długich tras skituringowych, gdzie bardzo dużo czasu zajmuję podchodzenie. W przypadku nastawienia głównie na zjazdy, z kilkoma podbiegami, możemy zastanowić się nad krótszą wersją, jednak główną zasadą, którą powinniśmy się kierować jest około 5-10 cm mniejsza długość nart od naszego wzrostu.

Co się tyczy szerokości samych nart, to panuje duża zgoda co do uniwersalności desek w granicach 80-90 mm. Oczywiście w wypadku większej ilości zjazdów, można wybrać nieco szersze, a kiedy głównie przemieszczamy się pieszo – węższe. 

Wygodne buty

Buty są bardzo istotne, kiedy w grę wchodzą długie podchody czy nawet biegi pod górę. Parametry, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę to oczywiście waga oraz komfort użytkowania obuwia. Zasada im lżej, tym lepiej w przypadku długich tras wpisuje się idealnie w ogólne wymagania co do butów. Ważna jest również sama ruchliwość cholewki, która powinna pozwalać na przesunięcie co najmniej o 40°.

Warto zwrócić uwagę także na pochylenie samej cholewki buta, które należy dobrać w zależności od sposobu uprawiania dyscypliny. W przypadku freetouringu, czyli krótkich wycieczek nieopodal wyciągu, sprawdzi się obuwie zbliżone do klasycznych butów zjazdowych. Jeśli zależy nam na dłuższych trasach, warto dobrać buty z kątem pochylenia między 15-20°.

Wiązania, foki i kijki

Aktualnie wiązania płytowe są coraz rzadziej używane, na rzecz wiązań pionowych, które są znacznie wygodniejszą alternatywą. Tutaj także warto ograniczyć wagę do minimum, gdyż ciężkie wiązania mogą znacząco wpłynąć na płynność pokonywanej trasy. Kwestią indywidualną, będzie natomiast zdecydowanie się na skistop, bądź opcję bez skistopa. Brak skiskopa jeszcze bardziej redukuję wagę, nawet do 200-300 gram, jednak pełen mechanizm gwarantuje nam większą pewność, przy nieznacznie tylko większym obciążeniu dodatkowym.

Co się tyczy fok, warto zastosować konkretne rozwiązania w zależności od modelu posiadanych nart. Foki dedykowane nie będą utrudniały dopasowania, a w przypadku zdecydowania się na inną firmę, trzeba zwrócić uwagę na ich szerokość i czy pokrywają większą część ślizgu nart.

Kijki są sprawą wyjątkowo prostą, gdyż wystarczy, że będą miały odpowiednio szerokie talerzyki. Warto także wybrać model z regulacją długości, gdyż dzięki takiemu dopasowaniu do kompletu, możemy być pewni co do jakości naszej pierwszej trasy skiturowej.

PORADNIK

Szkółka Narciarska Szklarska Poręba

Szklarska Poręba obok Zakopanego uznawana jest za jeden z najważniejszych ośrodków sportów zimowych w naszym kraju. Każdego roku odwiedzana przez tysiące turystów posiada infrastrukturę umożliwiającą

Szklarska Poręba narty dla dzieci

Szklarska Poręba obok Zakopanego uznawana jest za jeden z najważniejszych ośrodków sportów zimowych w naszym kraju. Każdego roku odwiedzana przez tysiące turystów posiada infrastrukturę umożliwiającą

Scroll to Top