Skitoury Szklarska Poręba

Każdy moment jest dobry, aby zacząć uprawianie nowego sportu. Wystarczy jeden wyjazd, żeby nie chcieć już nigdy ściągać nart – taki właśnie jest skitouring. Z definicji jest to połączenie zjazdów na nartach z turystyką. Taka mieszanka nikogo nie pozostawi obojętnym! Miłośnicy gór na pewno będą zachwyceni – skitouring umożliwia podziwianie niesamowitych krajobrazów z zupełnie innej perspektywy. Jazda na nartach bez wytyczonych szlaków gwarantuje nadzwyczajne przeżycia, bo każdy zjazd będzie niepowtarzalny!

Skitoury Szklarska Poręba

Polskie miejscowości położone w górach to jedne z najlepszych miejsc na spędzenie weekendu. Szklarska Poręba wita turystów z otwartymi rękami – moc atrakcji pozwoli na aktywny wypoczynek, dzięki któremu każdy będzie mógł nabrać nowych sił na mierzenie się z wyzwaniami codzienności.

Dlaczego skitoury?

Widoki w Szklarskiej Porębie to dzieła sztuki stworzone przez naturę. Żal by było ich nie zobaczyć! Powodem do rozpoczęcia uprawiania skitouringu właśnie w tej miejscowości są przede wszystkim masywy górskie w Karkonoszach – imponujące nie tylko rozmiarem, ale także krajobrazem. Narciarska turystyka umożliwi odpoczynek na łonie przyrody, połączony ze zdrowym wysiłkiem fizycznym i zwiedzaniem.

Jak się przygotować?

Po pierwsze, należy zadać sobie pytanie, jak bardzo jest się w stanie zaangażować. Czy wyjazdy będą odbywać się regularnie? Co weekend? Co miesiąc? A może raz w roku? To wszystko ma wpływ na to, jakie podejście wybrać – nikt nie chce przecież wydawać majątku na narty, które przez większość roku leżałyby w szafie.

Po drugie, zakup drogiego, profesjonalnego sprzętu może okazać się strzałem w kolano, jeśli skitoury to dla kogoś coś nowego. Początkujący narciarze powinni skupić się przede wszystkim na szlifowaniu umiejętności, aby dotrzymać kroku bardziej zaawansowanym osobom. Przy wyborze odpowiednich nart, wiązań, fok i kijków warto skorzystać z porady specjalisty. Taką pomoc można uzyskać w wypożyczalni sprzętu, gdzie doświadczona obsługa chętnie rozwieje wszelkie wątpliwości – nie tylko te związane ze sprzętem, ale również z samą dyscypliną.

Wypożyczalnia sprzętu jest też dobrą opcją, by w okresie wypoczynkowym nie nadszarpnąć zanadto domowego budżetu. Ta opcja jest tańsza i bardziej praktyczna, kiedy jeszcze nie wiadomo, czy skitouring pozostanie zainteresowaniem na długie lata. Zaoszczędzone pieniądze można wydać wtedy na inne okoliczne atrakcje lub trzymać na koncie oszczędnościowym do następnego wyjazdu.

Jaki sprzęt wybrać?

Jeżeli mimo wszystko ktoś czuje się na siłach, żeby samodzielnie wybrać sprzęt, warto wiedzieć, w co dokładnie trzeba się zaopatrzyć:

  1. Buty – nie bez przyczyny buty znalazły się na pierwszym miejscu, bo jest to najważniejszy element ubioru w trakcie wielogodzinnych górskich wycieczek – szczególnie kiedy sprawa dotyczy jazdy na nartach. Odpowiednio dobrane buty powinny być wygodne i dobrze dopasowane do stopy, w ten sposób uchronimy się przed np. nieprzyjemnymi upadkami lub kontuzjami. Dlatego ważne jest termoformowanie – pomaga zwiększyć bezpieczeństwo. Za duże obuwie nie sprawdzi się dobrze.
  2. Narty – kolejny istotny element wyposażenia. Narty powinny być dostosowane do wzrostu osoby, która będzie na nich jeździć. Zaleca się kupować lub wypożyczać narty od około 5 do 10 centymetrów krótsze od wysokości ich nabywcy.
  3. Wiązania – teraz najczęściej stosuje się lżejsze wiązania płytowe, takie właśnie powinny znaleźć się w ekwipunku.
  4. Foki – powinny być wystarczająco szerokie i pokrywać znaczną część ślizgu nart.
  5. Kijki – jazda na nartach będzie bardziej swobodna, jeśli wybierze się kijki z regulowaną długością i szerokimi talerzykami. W przypadku kijków podjęcie decyzji nie jest sprawą skomplikowaną.

Zostawianie dobierania sprzętu na ostatnią chwilę nie jest dobrym pomysłem. O ile profesjonalista szybko uporałby się z tym problemem, o tyle dla kogoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę ze skitouringiem, może być to przeszkoda nie do pokonania.

Czy skitouring jest dla każdego?

Turystyka górska na nartach jest jak najbardziej dla wszystkich! Przede wszystkim w tej dyscyplinie najważniejsze są chęci i zapał – bez tego ani rusz. Dodatkowym atutem będzie również dobra kondycja fizyczna. Nie budzi wątpliwości fakt, że uprawianie sportów górskich, a szczególnie tych połączonych z poruszaniem się nieznanymi i niewytyczonymi szlakami, potrafi być nie lada wyzwaniem. Przygotowanie się do wycieczki w góry zawsze wymaga zaangażowania, ale zdecydowanie jest to warte każdej poświęconej minuty! Odpowiedzialne podejście do tematu to klucz do satysfakcjonujących i bezpiecznych przejazdów.

PORADNIK

Szkółka Narciarska Szklarska Poręba

Szklarska Poręba obok Zakopanego uznawana jest za jeden z najważniejszych ośrodków sportów zimowych w naszym kraju. Każdego roku odwiedzana przez tysiące turystów posiada infrastrukturę umożliwiającą

Szklarska Poręba narty dla dzieci

Szklarska Poręba obok Zakopanego uznawana jest za jeden z najważniejszych ośrodków sportów zimowych w naszym kraju. Każdego roku odwiedzana przez tysiące turystów posiada infrastrukturę umożliwiającą

Scroll to Top