Wypożyczalnia nart biegowych Szklarska Poręba

Szklarska Poręba przez wielu uważana jest za zimową stolicę Polski. Nic dziwnego – jest to malownicze miasteczko położone w południowozachodniej Polsce, w którym śnieg leży nawet 100 dni w roku! Miejscowość ta oblegana jest przez miłośników sportów zimowych. Wiele osób korzysta z pobliskich stoków narciarskich, zjeżdżając na nartach lub snowboardzie. Innym niezwykle popularnym sportem w Szklarskiej Porębie jest narciarstwo biegowe. 

Jakuszyce – Ośrodek Narciarstwa Biegowego i Biathlonu

Jakuszyce to dzielnica Szklarskiej Poręby, która od lat uważana jest za jeden z najważniejszych ośrodków narciarstwa biegowego w Polsce. Wokół tej malowniczej miejscowości znajduje się ponad 100 km tras biegowych, których centrum jest Polana Jakuszycka. Co roku odbywa się tu również jedna z najważniejszych imprez biegowych – Bieg Piastów.

Narciarstwo Biegowe w Szklarskiej Porębie – dla kogo?

Trasy biegowe wokół Szklarskiej Poręby zostały zaplanowane w taki sposób, żeby mógł z nich skorzystać niemal każdy: od amatora po najwytrawniejszych sportowców. Mają bardzo zróżnicowany poziom trudności, a dodatkowo ułożone są w taki sposób, aby można było z jednej trasy płynnie przejść na inną i ułatwić bądź utrudnić wycieczkę. Dodatkowym atutem tras biegowych wokół Szklarskiej Poręby są piękne widoki w Górach Izerskich i alpejski klimat, który ma prozdrowotne właściwości.

Bieg Piastów

Bieg Piastów jest międzynarodową imprezą narciarską, odbywającą się od 1976 roku w Jakuszycach. W ramach imprezy, która promuje narciarstwo biegowe, odbywa się wiele wyścigów na różnych dystansach, w tym rywalizacja rodzinna i dla dzieci. Impreza ta dedykowana jest zawodowym biegaczom, którzy mogą rywalizować w ramach międzynarodowych klasyfikacji, oraz amatorom, którzy chcą dobrze bawić się w towarzystwie rodziny i przyjaciół. W 2017 roku w Biegu Piastów udział wzięła nawet wielokrotna Mistrzyni Świata Justyna Kowalczyk!

Narciarstwo Biegowe w Szklarskiej Porębie – trasy biegowe

Okolice Szklarskiej Poręby obfitują w piękne trasy biegowe. Najpopularniejsze z nich znajdują się wokół Polany Jakuszyckiej. Ich łączna długość to około 100 km. Ułożone są w kształt koniczyny, oraz zaprojektowane w taki sposób, aby można było łączyć trasy ze sobą, aby urozmaicić drogę. Dodatkowo część tras posiada homologację światową FIS. Są to:

  • Trasa Unii Europejskiej
  • Trasa Elektrowni Turów
  • Trasa PKO Bank Polski
  • Trasa Marszałkowska.

Obok światowej klasy tras w okolicach Jakuszyc znajdują się również trasy spacerowe. Najwyżej położony punkt na trasach biegowych to 1003 m n.p.m., a najniższy punkt to 752 m n.p.m.

Narciarstwo Biegowe w Szklarskiej Porębie – gdzie wypożyczyć sprzęt?

Nie każdy amator narciarstwa biegowego może pozwolić sobie na zakup własnych biegówek i potrzebnych akcesoriów. Nie jest to także opłacalne dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z tym sportem oraz dla dojeżdżających na zimowe wakacje pociągiem lub autokarem. Z pomocą przychodzą okoliczne wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, które oferują narty biegówki dla każdego poziomu zaawansowania. Sprzęt wypożyczyć można zarówno w samych Jakuszycach, jak i w Szklarskiej Porębie. Warto jednak zwrócić uwagę na renomę danej wypożyczalni oraz na sprzęt, który oferuje. Powinien być on nie tylko wysokiej jakości i w dobrym stanie, ale również regularnie dezynfekowany – w szczególności zasada ta dotyczy akcesoriów typu buty narciarskie lub kaski. W wybranej wypożyczalni sprzęt powinien dobierać ekspert, który będzie wiedział, jakie narty sprawdzą się najlepiej, oraz jak dopasować je do danego narciarza.

Wypożyczalnia nart biegowych Szklarska Poręba

Renomowaną firmą, z której warto wypożyczyć narty biegowe w Szklarskiej Porębie, jest Kopalnia Sprzętu. Znaleźć tam można nie tylko bardzo wysokiej klasy narty biegowe, ale także wszystkie potrzebne akcesoria. Poziom oferowanego sprzętu dostosowany jest do potrzeb klientów, a dobierają go fachowcy, którzy udzielają również lekcji narciarstwa. Dodatkowym atutem jest bezpieczeństwo – wypożyczany sprzęt jest nie tylko serwisowany, ale także buty są dezynfekowane po każdym kliencie.

Lekcje narciarstwa biegowego Szklarska Poręba

Powodem, dla którego warto wypożyczyć narty biegówki w Kopalni Sprzętu, jest również dostępność instruktora narciarstwa. Można na miejscu wykupić w przystępnej cenie lekcje, które ułatwią start w tym trudnym, ale pięknym sporcie. Instruktor będzie w stanie nie tylko przybliżyć podstawy techniki, ale również dobierze bezpieczną trasę, która pozwoli na cieszenie się sportem, jak również i pięknymi okolicami Szklarskiej Poręby.

PORADNIK

Szkółka Narciarska Szklarska Poręba

Szklarska Poręba obok Zakopanego uznawana jest za jeden z najważniejszych ośrodków sportów zimowych w naszym kraju. Każdego roku odwiedzana przez tysiące turystów posiada infrastrukturę umożliwiającą

Szklarska Poręba narty dla dzieci

Szklarska Poręba obok Zakopanego uznawana jest za jeden z najważniejszych ośrodków sportów zimowych w naszym kraju. Każdego roku odwiedzana przez tysiące turystów posiada infrastrukturę umożliwiającą

Scroll to Top